סיכום ערב קהילה יוני 2023

סיכום ערב הקהילה שהתקיים בזום ביום ראשון, ה-18.6.23

בערב הקהילה השתתפו כ- 25 חברי קהילה.

הערב נפתח במילות פתיחה. מוזמנים לקרוא אותם בהמשך.

לאחר מכן המשתתפים התבקשו לכתוב באפליקציה מילה או מטאפורה המייצגת עבורם את הקהילה, ותוצרים אלה הוצגו על מסך משותף, והתקיים דיון על התחושות והאסוציאציות המתעוררות לנוכח מצג זה.

הוצגה בשקף היסטורית הפעילות בקהילה למן הקמתה ועד היום, וכן המבנה הארגוני של צוותי העבודה בקהילה. גם את המידע הזה צירפנו בהמשך.

הוצגה שאלה מרכזית לדיון –

לשם מה הקהילה קיימת? התבוננות על ההווה והעתיד.

התקיים דיון בקבוצות קטנות ובמליאה.

איסוף (לא מסודר ולא לפי סדר..) של דברים שנאמרו במהלך הערב –

תמות מהקבוצות הקטנות שהובאו במליאה –

  1. חווית געגוע

          תסכול מלקיחת תפקיד

          פוטנציאל לא ממומש בקהילה

          בין דיפרנציאציה לאיגום – הקהילה ואפק

          דמי חבר לקהילה

  • נחיצות לקהילה – קולגיאליות, שפה, תרגול וחשיבה

קהילה שמגבילה את עצמה – לא מאפשרת לעצמה הנכחה

אפק – עד כמה עונה על צרכים דומים

  • תחרות עם אפק

מצב פוליטי נוכחי ששואב כוחות

כח המשיכה של ארגונים בכלל קטן, ובכללם הקהילה.

  • שפה – האם אנחנו באותה שפה

אין בקהילה שפה רגשית

יש חלקיות בקהילה, בחיים שלנו.

קושי באחזקה של הקהילה – בלקיחת תפקידים

  • למה נשאלה השאלה – לשם מה הקהילה קיימת? זוהי שאלה שמעוררת חשדנות. יש תחושה שהקהילה כל הזמן שואלת את עצמה. האם יש כאן רמז להתפרקות, האם יש חרדה מהתפרקות.

מהי הקהילה ומה גבולותיה? האם מספר הבוגרים, או מספר המשתתפים?

האם המשימה המרכזית צריכה להשתנות.

מליאה –

מדוע קשה לקחת תפקידים – חוויה של כאב בלקיחת תפקיד, מנהיגות – חשש לקחת מנהיגות, חשש מבולטות, הגישה מעוררת סירוס של המנהיגות. יש לקיים חקירה מעמיקה – מה הסיפור של המנהיגות בקהילה – מדוע אנו מסרסים האחד את השני. פחד לקחת מנהיגות – להרוג את ההורה (המורים)? האם לקהילה יש יכולת הכלה?

חוויה של דעיכה –  אנרגיות שמושקעות במקומות אחרים, יש תחרות על האנרגיה, דעיכה עולמית – אישית. חוויה של געגוע. ארגון קטן לא יכול לשרוד – הקהילה לא גדלה, למה היא לא מצליחה לגדול? האם אנחנו לא מרשים לעצמנו להנכיח את עצמנו, אין נוכחות של הקהילה בחיי החברים. יש קושי להכניס מחזורים חדשים? פער בין הצורך בהנכחה לבין חוסר התגובה בקהילה לפעילות וקריאות, תחושה של עומס ואין מקום בחיי האנשים.

אין מגע אמיתי עם הקונפליקטים, יש זהירות (של השפה?) אין מגע עם תחושות של תחרות, קונפליקטים, כוח.

שאלה של מקום, ייחוד, שונות, מול אפק , האם יש מקום גם לקהילה ?

תודה לכל מי שפינה את זמנו לצורך התבוננות וחשיבה משותפת על הקהילה שלנו.

דברי פתיחה –

בחרנו בכותרת ובהזמנה לערב הקהילה בפרפרזה על דברי ביון, ולכן אין מתאים משימוש בחשיבתו על מנת לתת לנו מצע לדיון היום –

כאשר האדם חש שהוא יודע, יש לו קונספציות ברורות ועל כן הוא מלא וחסר חלל פנוי להתחדשות. זאת לעומת המצב הלא רווי, בו יש התהוות מתמדת בתהליך למידה שהוא אינסופי במהותו. נדרש מאיתנו האומץ להמשיך להיות באי ידיעה ולהמשיך ולשאול.

ידיעת האמת הסובייקטיבית מתרחשת מתוך מפגש עם האמיתות של המציאות, מתוך המפגש עם העולם. אמיתות אלה לא ניתנות לידיעה עד תומן. צמיחה נפשית, למידה והתפתחות מתרחשות בעקבות חוויה של אמת רגשית על אודות העצמי. כלומר, השינוי הוא תוצר של תהליך הלמידה, תהליך החיפוש אחר האמת. האדם זקוק למרחב בו יוכל להתבונן פנימה, לחוות את המציאות הרגשית שלו בעזרת זולת המוכן ללמוד, לחוות, ולהתנסות איתו יחד.

ומהו המרחב הזה ? ומכאן לזולת – לקהילה –

הצורך בקהילה הוא צורך אנושי אוניברסלי המתבטא, בין השאר, ביכולת או האפשרות להיות שייכים למשהו גדול יותר, המאפשר עוגן של הזדהות. בנוסף, נותנת הקהילה תחושת ביטחון בסביבה של אי וודאות גוברת ומאפשרת ליחיד להשפיע על איכות החיים שלו.

תחושות של משמעותיות ושייכות הן מרכיבים חשובים בקהילתיות (Sense of Community), משמעותיות היא התחושה שבה ישנה הכרה בייחודיות של הפרט, אותן תכונות המבחינות את היחיד מאחרים ובזכותן הוא נתפס כתורם וכבעל ערך לזולתו וסביבתו.

השייכות היא אותה תחושת בעלות של יחידים וקבוצות במרחב הקהילתי. היא נוצרת ומתחזקת ככל שעולה תחושת המשמעותיות של היחיד. והיא המניעה אותו בהמשך לעשייה, מעורבות ופעולה במרחב הציבורי-קהילתי.

התכנסנו היום יחד ללמידה מסוג אחר, לפתיחת מרחב לעסוק בקהילת בוגרי ומורי התכנית ליעוץ ארגוני בגישה פסיכואנליטית – מערכתית ומשמעותה עבור כל אחד ואחת שבחרו להיות כאן היום.

ההיסטוריה של הקהילה

A screenshot of a computer

Description automatically generated with low confidence
A screenshot of a computer

Description automatically generated with low confidence

שתפו את הפוסט ברשת!
רק משתמשים רשומים יוכלו לצפות בו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

לתגובה

אולי יעניין אתכם גם

פוסט קהילה

בין המערכת הרוטטת לאישי ולקהילה

המערכת רוטטת, האישי מתערער. המקף מצליח להפריד עבור אלו שבוחרים שלא להיות מושפעים מהרטט של המערכת אבל מצמיד צימוד קשיח את האחרים. הפרט והאישי מוצפים.

פוסט קהילה

כנס קהילה 2022- מחשבות בעקבות

הכתוב מטה אינו סיכום הכנס ולא נכתב בשם צוות הכנס אלא מהווה את עמדתי בלבד יום לפני פתיחת הכנס פרצה שריפה בהרי ירושלים, בדרכי לקיבוץ

נגישות

תנאי שימוש באתר

קהילת הבוגרים

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.